Konya GGK Gala 2019 | Konya Genç Girişimleri Kurulu
Panasonic Dünya Başkan Yardımcısı Toshihide Arii’nin konuşmacı olarak katıldığı, “Yüzyıllık Bir Girişimin Hikayesi” konulu konferanstan görüntüler için tıklayınız ... - Girişimcilik Eğitimi Detayları için Tıklayınız ... - TOBB Konya GGK 2014 Genel Değerlendirme Toplantısı 15 Ocak 2015 tarihinde gerçekleştirildi.

Genç Girişimciler Gala 2019 Programında Buluştu

Haberler
Genç Girişimciler Gala 2019 Programında Buluştu

TOBB Konya İl Genç Girişimciler Kurulu gala gecesi programı Konya Ticaret Odası Karatay Üniversitesi Sosyal Tesislerinde gerçekleştirildi. Düzenlenen programa Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkan Yardımcısı ve Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk , Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü, Konya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (KONESOB) Başkanı Muharrem Karabacak, TOBB Konya İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Hatice Tulukçu ile çok sayıda genç girişimci, Genç STK Başkanları ile davetliler katıldı.
“4 YIL BOYUNCA GİRİŞİMCİLİĞİ ANLATMAYA ÇALIŞTIK”
Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren TOBB Konya İl Genç Girişimciler önceki dönem İcra Kurulu Başkanı Serhat Yaya, “TOBB tarafından 2009 yılında kurulan genç girimciler kurulu 81 ilde kurullarını oluşturuldu. Konya’da Genç Girişimciler Kurulu’nu kurucu başkanlığını İbrahim Koyuncu başkanımız yaptı. Daha sonra 2. dönem başkanımız Bekir Aydoğan’a devretti. Bende 3. dönem başkanı olarak 2015-2019 arasında arkadaşlarımız ile beraber görev yaptık. Girişimcilik hem zorlu, hem de dillendirilmesi ve anlatılması zor bir iş. Bizler 4 yıl boyunca girişimciliği anlatmaya çalıştık” ifadelerini kullandı.
“GENÇLERİN STK ALTINDA OLMASI OLDUKÇA ÖNEMLİ”
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkan Yardımcısı ve Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk programda bir konuşma gerçekleştirdi. Öztürk, “Şehrimizde meslek mensuplarının birlikte, birarada olmasına büyük önem verilmektedir. Konya bu konuda derin bir kültür ve tarihe sahiptir. 13. yüzyılda bu topraklarda hayat bulan ve Anadolu’ya yayılan Ahilik sistemi esnaf, tüccar ve sanatkârın bir arada olmasını sağlayan çok müstesna bir sistemdir. Bu sistem ile şehrimiz hem ticaret merkezi olmuş hem de uyguladığı felsefe ile sosyal hayata nizam veren bir kurum işlevi görmüştür. Bugün de özellikle gençlerin STK çatısı altında birlikte olmaları hem şehrimiz ekonomisine zenginlik kazandırmakta hem de gençlerin milli ve manevi değerlerle sosyal hayatta olmalarına zemin hazırlamaktadır. Konya’nın son yıllarda hızlı büyümesi işte bunun sayesindedir” dedi.
“KONYA İÇİN YAPILMASI GEREKENDE EL BİRLİĞİ VE BERABER OLACAĞIZ”
TESK Yönetim Kurulu Üyesi ve Konya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (KONESOB) Başkanı Muharrem Karabacak da, “ 15 Temmuz’da esnaf ve sanatkârımız, tüccarımız, sanayicimiz el ele omuz omuza ve kol kola meydanlara inen ilk isimlerdi. Dolayısıyla ahilik teşkilatının ne olduğu, ahiliğin iş anlamında ne şekilde gelişmesi gerektiğini biliyor. Konya için yapılması gerekende el birliği ve beraber olacağız” ifadelerini kullandı.
“HEDEFİMİZ YÜZDE 35 İHRACAT”
Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü de gerçekleştiren programda bir konuşma gerçekleştirdi. Kütükcü, “ Ülkemiz ve ekonomimiz bir süreçten geçiyor. İş dünyamız bir süreçten geçiyor. Bu süreç iş dünyası ve bizler için kolay geçmeyen bir süreç. Ülkemiz son yıllarda özel süreçlerden geçiyor. Şuanda ekonomimize yapılan saldırılar artık iş dünyasının ekonomik saldıra siper olması gerekiyor. Ekonomik saldırıları el birliği ile püskürteceğiz. Bizlere düşen ekonomik kayıpları, ekonomik hasarları sessizce göğüslemek. Ülkemizin geleceği üretimden ve ihracattan geçiyor. İş dünyası olarak üretim ve ihracata yönelmeliyiz. Devletimize bunu anlatıp, bunları talep etmemiz gerekiyor. Bizler bunu en yüksek sesle talep ediyoruz. Bizler Sanayi Odamızda sanayicilerimizde ihracatı yüzde 35 çıta olarak belirledik. Tüm sanayicilerimiz minimum yüzde 35 ihracat oranına ulaşacak. Çünkü bir işletme yüzde 35 ihracat oranını yakaladığı zaman işletmesinin sürdürebilirliğini yakalamış oluyor” dedi.
“AMACIMIZ GENÇLERİ CESARETLENDİRMEK”
TOBB Genç Girişimciler Kurulu hakkında bilgi veren TOBB Konya İl Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Mehmet Emin Gürbüz, “ TOBB Genç Girişimciler Kurulu, TOBB bünyesinde teşekkül ettirilen ve TOBB Yönetim Kurulu’nun alacağı kararlara ışık tutan, genç girişimcilik konusunda temel politikalar geliştiren ve görüş oluşturulmasına katkıda bulunan istişare bir kuruldur. Temel amaçları arasında gençlere kişisel gelişim yollarını öğreterek kariyer geliştirme fırsatları oluşturmak, genç girişimcileri iş kurma ve işlerini başarılı bir şekilde sürdürme noktasında cesaretlendirmek, Türk ekonomisinin gelişimine katkıda bulunacak sektörlerde girişimde bulunulmasına yardımcı olacak politikaları belirlemek ve bu sektörlere genç girişimcileri yönlendirmek ve teşvik etmek, genç girişimcilerde sosyal sorumluluk bilinci oluşturulması amacıyla eğitim programları ve çeşitli sosyal etkinlikler düzenlemek gibi başlıklar yer almaktadır” dedi. TOBB Konya İl Genç Girişimciler Kurulunun bünyesinde 300’den fazla üyesi olduğuna dikkat çeken Gürbüz, “ 2009 yılında kurulan ve şuan genç girişimci, aile şirketi üyesi, akademiysen ve öğrencilerden oluşan geniş bir yelpazede olmak üzere Konya Ticaret Odası, Konya Sanayi Odası ve Konya Ticaret Borsası’ndan ve ilçe odalarımızdan olmak üzere, 300’den fazla üyesi ile çalışmalarına devam etmektedir. Kısa bir süre önce gerçekleştiren üyelerimiz TOBB Konya İl Genç Girişimciler Kurulu İcra Kurulu Başkanlığına şahsımı layık gördüler. Bu vesile ile tüm üyelerimize, sizin huzurunuzda bir kez daha teşekkür ediyorum. Bizlere verilen bayrağı en iyi şekilde taşıma konusunda azim ve kararlığımız tamdır. Yeni dönemde inşallah bizler de genç girişimcilerimize yol göstermek, yeni girişimciler kazandırmak için gayret göstereceğiz. Çünkü ülkemizin buna ihtiyacı var. Bunun bilincindeyiz. İnşallah daha çok üretip daha çok istihdam sağlamak ve daha çok genç girişimci kazandırmak” ifadelerini kullandı. TOBB Konya İl Genç Girişimciler Kurulu Mehmet Emin Gürbüz’ün başkanlığında Hakan Karagöz, Emre Babayiğit, Ali Arslan, Kürşad Tekoluk, Mehmet Yarımoğlu, Abdin Özkul, Emin Gül, Ali Çifçi, Faruk Argun, M.Serdar Yaylacı, Osman Yunus Uslu, Kemal Özarpa, Ali Rıza Sarıbaş, Nuri Serkan Topal, Murat Özgüven, Mehmet Ali Uzun, Hasan Basri Alım.

Kaynak: Konya Yenigün Gazetesi